Orta Doğu’da tansiyon düşmüyor: İsrail saldırılarını sürdürüyor

İsrail’in Gazze kent merkezine düzenlediği hava ve kara saldırılarında en az 15 Filistinli yaşamını yitirdi, onlarca kişi yaralandı.

Filistin resmi haber ajansı WAFA’nın haberine göre, İsrail savaş uçakları, Gazze kent merkezi ve Es-Sabra Mahallesine düzenlediği şiddetli hava saldırısında 8 Filistinli hayatını kaybetti, yaralananlar oldu.

İsrail savaş uçakları, Gazze’deki Nusayrat Mülteci Kampı’nın kuzeyindeki elektrik santrali yakınındaki bir grup Filitinliyi hedef aldı. Saldırıda 2 kişi öldü ve bazıları yaralandı.

İsrail savaş uçakları ve topçuları, Gazze kent merkezinde bulunan el-Cevhera adlı binaya yakın bir evi hedef aldı. Saldırıda 3 Filistinli öldü, aralarında kadın ve çocukların bulunduğu bazı kişiler de yaralandı.

İsrail’in Gazze kentinin Eş-Şati Mülteci Kampı’nda bir eve düzenlediği benzer saldırıda da en az 2 kişi öldü, çok sayıda yaralanan oldu.

İsrail topçuları da aralıklı olarak Refah kent merkezini ve güneyini hedef alırken, İsrail uçakları da Refah’ın kuzeyindeki bir evi bombaladı.

Gazze’deki Sağlık Bakanlığı, 20 Haziran’da yaptığı açıklamada, İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze Şeridi’ne düzenlediği saldırılarda en az 15 bin 517’si çocuk, 10 bin 279’u kadın olmak üzere 37 bin 551 Filistinlinin öldürüldüğünü, 85 bin 911 Filistinlinin yaralandığını bildirmişti.

Enkaz altında halen binlerce ölü olduğu bildirilirken, halkın sığındığı hastane ve eğitim kurumları hedef alınarak sivil altyapı da tahrip ediliyor.

HİZBULLAH: İSRAİL ORDUSUNA AİT KIŞLAYI VURDUK

Lübnan’daki Hizbullah Hareketi, sınır yakınlarında yer alan İsrail ordusuna ait kışlanın vurulduğunu, ölü ve yararlılar olduğunu bildirdi.

Hizbullah’tan yapılan yazılı açıklamada, konuya ilişkin bilgi verildi.

Açıklamada, Lübnan sınırı karşısında yer alan Beyt Hilal Kışlası’ndaki Sehel taburuna ait karargaha insansız hava aracıyla (İHA) saldırı düzenlendiği belirtildi.

Askerlerin konuşlandığı alanların hedef alındığı aktarılan saldırıda İsrail ordusundan ölen ve yarananlar olduğu kaydedildi.

Saldırının Gazze Şeridi’ndeki Filistin halkına destek ve “İsrail’in Lübnan’ın doğusundaki Hayara kasabasına düzenlediği suikaste yanıt olarak” gerçekleştirildiği ifade edildi.

İsrail tarafından ise Hizbullah’ın saldırılarına ilişkin henüz açıklama yapılmadı.

Lübnan resmi ajansı NNA’da yer alan haberde İsrail ordusunun dün Lübnan’ın doğusunda bir araca düzenlediği hava saldırısında 1 kişinin hayatını kaybettiği aktarılmıştı.

İsrail ordusundan yapılan açıklamada ise saldırının İHA ile gerçekleştirildiği; hedef alınan kişinin “Lübnan’daki Hamas ve Cemaati İslami sorumlusu Eymen Gatme olduğu” iddia edilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir